SWT25100H Automatic Power Zip Tie Tensioner Tools For Packing Nylon Plastic Ties
Shenzhen Swift Automation Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : Swift
Model Number : SWT25100H
Certification : CE
Place of Origin : Made in China
MOQ : 1pcs
Price : Negotiation
Payment Terms : 100% T/T before ship
Supply Ability : 100pcs/month
Delivery Time : 10 - 15days
Packaging Details : export wooden case
Product name : Wire tie tool(automatic bundling)
Model : SWT25100H
Cable tie width : 2.5mm
Cable tie length : 100mm
Binding Diameter : 16mm for tube
Power supply : AC220V 50/60Hz
Contact Now
Automatic Cable Tie Tool, automatic tension zip ties, SWT25100H is with a hand held cable tie gun.
SWT25100H details
3. With a hand held cable tie gun. Be comfortable to hold.
4. Deal with loose cable ties, T25100, zip ties width 2.5mm and zip ties length 100mm.
5. Power supply: AC220V, 50/60Hz;
6. Total pneumatic pressure: 5kg/cm²
7. Passed CE.
SWT25100H technical data
Model SWT25100H Cable ties model T25100
Cable tie gun Hand held Cable ties size W2.5 mm * L100mm
Bundle speed 0.7S, including warp, tighten, cut off Bundle items dia. 2mm - 18mm
Voltage AC220V, 50/60Hz Pneumatic pressure 5kg/cm2
Other data
The host machine Weight/kg 140kg
Size/cm L67 * W66 * H67cm
The tool head Weight/kg 0.86kg
Size/cm L26 * W11 * T64cm
SWT25100H advantages
1. It could use loose cable ties to bundle medical connector automatically.
3. The operation temperature of cable ties can be adjustable.
Packing details
Two export wooden cases as follows:
SWT25100H automatic cable tie machine packing details
The host machine / wooden case Weight/kg 100kg
Packing Size/cm L74 * W70 * H85cm
The vibration bowl / wooden case Weight/kg 70kg
Packing Size/cm L70 * W60 * H98cm
Transportation way as follows:
By sea (about 30days arrive), by air or by express.
Trade terms
1. 100% TT payment before shipment.